Uppdrag

Vinge företräder Semantix vid förvärvet av Tamarind

30 juni 2010

Vinge företräder Litorinas portföljbolag Semantix vid förvärvet av Tamarind AB, ett av Sveriges ledande översättningsföretag inom kvalificerade översättningstjänster.
 
I och med förvärvet befäster Semantix sin position som den ledande leverantören av kvalificerade språk- och kommunikationstjänster i Norden. Koncernen omsätter över 300 miljoner kronor och har omkring 170 anställda samt över 6 500 språkleverantörer spridda över hela världen.
 
Semantix huvudägare är Litorina, ett private equity-bolag som fokuserar på att förvärva och industriellt utveckla mindre och medelstora företag i Norden tillsammans med dess ledande befattningshavare.
 
Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad och biträdande juristerna Joacim Rydergård och Philip Watson.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026