Uppdrag

Vinge företräder Semantix vid förvärvet av Tamarind

30 juni 2010

Vinge företräder Litorinas portföljbolag Semantix vid förvärvet av Tamarind AB, ett av Sveriges ledande översättningsföretag inom kvalificerade översättningstjänster.
 
I och med förvärvet befäster Semantix sin position som den ledande leverantören av kvalificerade språk- och kommunikationstjänster i Norden. Koncernen omsätter över 300 miljoner kronor och har omkring 170 anställda samt över 6 500 språkleverantörer spridda över hela världen.
 
Semantix huvudägare är Litorina, ett private equity-bolag som fokuserar på att förvärva och industriellt utveckla mindre och medelstora företag i Norden tillsammans med dess ledande befattningshavare.
 
Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad och biträdande juristerna Joacim Rydergård och Philip Watson.

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye Aktiebolag (publ) vid bolagets första obligationsemission om 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt Smart Eye Aktiebolag (publ) (”Smart Eye”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda seniora obligationer om 300 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
12 december 2025

Vinge företräder Nordstjernan i samband med investeringen i Circura Group

Vinge har företrätt Nordstjernan i samband med investeringen i nyetablerade Circura Group.
12 december 2025

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum vid förvärv av Klarins Rör

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Klarins Rör i Göteborg AB (”Klarins Rör”).
9 december 2025