Uppdrag

Vinge företräder Semantix vid förvärvet av INK Norge AS

9 december 2010

Vinge företräder Litorinas portföljbolag Semantix vid förvärvet av INK Norge AS, en ledande leverantör av översättningstjänster i Norge.

I och med förvärvet befäster Semantix sin ledande position inom kvalificerade språktjänster i Norden. INK Norge AS grundades 1987 och är ett av Norges ledande översättningsföretag med kunder inom framförallt privat sektor, både norska och internationella företag, med behov av kvalificerade översättningstjänster. INK Norge AS erbjuder utöver översättningstjänster även skribent- och språkkonsulttjänster.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad och biträdande juristen Alexandra Kempe.

Relaterat

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026