Uppdrag

Vinge företräder Semantix vid förvärv av AAC Globals konferenstolkning

28 maj 2010

Vinge företräder det marknadsledande språk- och kommunikationstjänstföretaget Semantix vid deras förvärv av AAC Globals konferenstolkningsverksamhet.

I och med förvärvet förstärker Semantix ytterligare sin position som den största leverantören i Norden av tolkning, översättning, utbildning och skribenttjänster. Koncernen omsätter över 300 miljoner kronor och har omkring 170 anställda samt över 6 500 språkleverantörer spridda över hela världen.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad och biträdande juristen Joacim Rydergård.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025