Uppdrag

Vinge företräder Securitas Direct vid förvärv av norska Hafslunds hemlarmsverksamhet

6 augusti 2008

Vinge företräder Securitas Direct i samband med att Securitas Directs norska dotterbolag Securitas Direct AS förvärvar hela Hafslunds Sikkerhet med de juridiska enheterna Hafslund Sikkerhet Privat AS och Hafslund Boligteknikk AS. 
 
Vinges team bestod av Ola Sandersson och Christoffer Saidac samt Dain Nevonen och Emil Hedberg. Fabian Ekeblad, Christina O Rosén och Thobias Wihelmsson har biträtt vid finansieringen av transaktionen och Peter Forsberg och Carl-Oskar Morgården har biträtt med konkurrensrättslig rådgivning.

 

Relaterat

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026

Vinge har biträtt IK Partners i samband med förvärvet av Selatek

Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
20 april 2026

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026