Uppdrag

Vinge företräder säljarna vid försäljning av WeHunt

8 februari 2021 M&A

Vinge företräder säljarna i samband med försäljningen av WeHunt Nordic AB till Open Air Group AB

WeHunt Nordic AB är utvecklare av ”WeHunt”, nordens ledande jaktapp, vilken bland annat möjliggör för jägare att se och dela realtidspositioner för jaktlagets medlemmar och hundar. WeHunt har över 300 000 användare i över 100 länder.

Vinges team bestod av Jonas Johansson tillsammans med Viktor Lennartsson (M&A), Viktoria Owetz Leyva (VDR) och Jasmina Skandrani (projektassistent).

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026