Uppdrag

Vinge företräder säljarna vid försäljning av en majoritet av aktierna i Accedo Broadband AB

29 juni 2016

Accedo  är ett världsledande bolag inom TV-applikationer och tjänster. Bolaget har under de senaste åren omnämnts som ett av Sveriges snabbast växande teknikbolag. Idag omsätter företaget 320 miljoner kronor, har mer än 100 miljoner användare globalt och 400 medarbetare över hela världen.

Aktieägarna i Accedo säljer nu en majoritetspost i bolaget till SEB Private Equity, som tillsammans med grundarna kommer att vara huvudägare i bolaget hädanefter.

Vinge har företrätt aktieägarna i Accedo.Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Larsson samt främst biträdande juristerna Oscar Rydén och Marith Welin-Berger.

Relaterat

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026