Uppdrag

Vinge företräder säljarna vid försäljning av en majoritet av aktierna i Accedo Broadband AB

29 juni 2016

Accedo  är ett världsledande bolag inom TV-applikationer och tjänster. Bolaget har under de senaste åren omnämnts som ett av Sveriges snabbast växande teknikbolag. Idag omsätter företaget 320 miljoner kronor, har mer än 100 miljoner användare globalt och 400 medarbetare över hela världen.

Aktieägarna i Accedo säljer nu en majoritetspost i bolaget till SEB Private Equity, som tillsammans med grundarna kommer att vara huvudägare i bolaget hädanefter.

Vinge har företrätt aktieägarna i Accedo.Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Larsson samt främst biträdande juristerna Oscar Rydén och Marith Welin-Berger.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026