Uppdrag

Vinge företräder säljarna i samband med försäljningen av Coresonic

23 april 2012

Vinge företräder aktieägarna i Coresonic AB, däribland Stiftelsen Industrifonden och SEB Venture Capital, vid försäljningen av samtliga aktier i Coresonic AB till den taiwanesiska halvledarkoncernen MediaTek. Coresonic har utvecklat en helt ny och banbrytande arkitektur för digitala signalprocessorer - kärnan i all digital kommunikation.
 
Vinges team bestod av delägare Johan Larsson tillsammans med främst biträdande juristerna Paul Dali och Claes Henriksson.

Relaterat

Vinge företräder Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare

Vinge har företrätt Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare Holding AB samt dotterbolag (”Alfa eCare”) till SDB Groep B.V. (”SDB”)
10 juli 2025

Vinge biträder vid etableringen av Ballista Capital

Ballista Capital genomförde sin finala closing den 9 juni 2025. Investerarbasen består främst av family offices och investerare med stark anknytning till norra Sverige
7 juli 2025

Vinge biträder Sobro vid investering i Shapeline

Shapeline har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Samtliga befintliga ägare kvarstår som delägare. Shapeline är en ledande leverantör av beröringsfria mätlösningar för planhetsmätning av platta material som stål och aluminium. Verksamheten grundades i Linköping 1999.
4 juli 2025