Uppdrag

Vinge företräder säljarna i samband med försäljning av Larodan AB till ABITEC Corporation

8 juli 2020 M&A Arbetsrätt

Vinge företräder ägarna till Larodan AB i samband med försäljning av bolaget till ABITEC Corporation, som är ett dotterbolag i den börsnoterade koncernen Associated British Foods, plc (“ABF”).

Larodan AB utvecklar, tillverkar och säljer en bred portfölj av högkvalitativa lipider för forsknings- och analysändamål till kunder över hela världen. Förvärvet har strategisk betydelse för ABITEC och ABF, då det breddar koncernens produktutbud och tillför ABITEC en R&D-avdelning i Europa.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Ottergren, Victoria Johnsson Grossman och Charlotte Akej (M&A) samt Daniel Melander Björner (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026

Vinge biträder PPI Public Property Invest AB (publ) i samband med gränsöverskridande fusion och notering på Nasdaq Stockholm och Euronext Oslo Børs

Vinge har företrätt PPI Public Property Invest AB (publ) (”PPI”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm och sekundärnotering på Euronext Oslo Børs. Noteringen genomförs genom en gränsöverskridande fusion varigenom PPI övertar Public Property Invest ASA, vars aktier tidigare var noterade på Euronext Oslo Børs.
20 maj 2026

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026