Uppdrag

Vinge företräder säljarna i samband med försäljning av Larodan AB till ABITEC Corporation

8 juli 2020 M&A Arbetsrätt

Vinge företräder ägarna till Larodan AB i samband med försäljning av bolaget till ABITEC Corporation, som är ett dotterbolag i den börsnoterade koncernen Associated British Foods, plc (“ABF”).

Larodan AB utvecklar, tillverkar och säljer en bred portfölj av högkvalitativa lipider för forsknings- och analysändamål till kunder över hela världen. Förvärvet har strategisk betydelse för ABITEC och ABF, då det breddar koncernens produktutbud och tillför ABITEC en R&D-avdelning i Europa.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Ottergren, Victoria Johnsson Grossman och Charlotte Akej (M&A) samt Daniel Melander Björner (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025