Uppdrag

Vinge företräder säljaren vid försäljningen av C-Sam AB

2 mars 2017

Vinge har företrätt säljaren vid försäljningen av C-Sam AB till Telia Company AB (publ). C-Sam AB utvecklar, driver och underhåller fiber- och kabelnätet i Södertälje, Järna och Nykvarn.

Vinges team bestod främst av ansvarig delägare Peter Sundgren och Oscar Rydén.

Relaterat

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026