Uppdrag

Vinge företräder RusForest i samband med apportförvärv av NTG

28 mars 2011

För att utöka RusForest ABs (publ) (”RusForest” eller ”Bolaget”) verksamhet i Archangelskregionen har Bolaget ingått ett överlåtelseavtal med aktieägarna i Clonri Holdings Limited och Piatkowski Holdings Limited, vilka tillsammans med dotterbolag utgör Nord Timber Group (”NTG”), avseende förvärv av aktier i och fordringar på NTG mot vederlag i form av nyemitterade aktier i RusForest. Det sammanlagda vederlaget uppgår till 29 437 529 RusForest-aktier. Förvärvet är bl.a. villkorat av att extra bolagsstämman den 15 april 2011 godkänner en ökning av aktiekapitalsgränserna i RusForest bolagsordning, samt av att styrelsen beslutar i enlighet med sitt bemyndigande att emittera vederlagsaktierna.

RusForest är ett skogs- och sågverksbolag verksamt i östra Sibirien samt Archangelskregionen i Ryssland. RusForest förfogar över omkring 2 miljoner m3 årliga avverkningsrätter genom långfristiga skogsarrenden, och utnyttjar dessa resurser för att tillverka en rad olika sågade trävaror. Östra Sibirien är känt för sin högkvalitativa Angartall och sibiriska lärk medan Archangelskregionen, i nordvästra Ryssland, har ett högkvalitativt gran- och tallbestånd liknande det som återfinns i norra Sverige.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Christian Granqvist och Jonas Johansson. Göran Nyström är ansvarig delägare.

 

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026