Uppdrag

Vinge företräder RusForest i samband med apportförvärv av NTG

28 mars 2011

För att utöka RusForest ABs (publ) (”RusForest” eller ”Bolaget”) verksamhet i Archangelskregionen har Bolaget ingått ett överlåtelseavtal med aktieägarna i Clonri Holdings Limited och Piatkowski Holdings Limited, vilka tillsammans med dotterbolag utgör Nord Timber Group (”NTG”), avseende förvärv av aktier i och fordringar på NTG mot vederlag i form av nyemitterade aktier i RusForest. Det sammanlagda vederlaget uppgår till 29 437 529 RusForest-aktier. Förvärvet är bl.a. villkorat av att extra bolagsstämman den 15 april 2011 godkänner en ökning av aktiekapitalsgränserna i RusForest bolagsordning, samt av att styrelsen beslutar i enlighet med sitt bemyndigande att emittera vederlagsaktierna.

RusForest är ett skogs- och sågverksbolag verksamt i östra Sibirien samt Archangelskregionen i Ryssland. RusForest förfogar över omkring 2 miljoner m3 årliga avverkningsrätter genom långfristiga skogsarrenden, och utnyttjar dessa resurser för att tillverka en rad olika sågade trävaror. Östra Sibirien är känt för sin högkvalitativa Angartall och sibiriska lärk medan Archangelskregionen, i nordvästra Ryssland, har ett högkvalitativt gran- och tallbestånd liknande det som återfinns i norra Sverige.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Christian Granqvist och Jonas Johansson. Göran Nyström är ansvarig delägare.

 

Relaterat

Vinge har företrätt Sertion i samband med förvärvet av Kiefer System Group

Vinge har företrätt Sertion AB (”Sertion”) i samband med förvärvet av Kiefer System Group. Genom förvärvet förstärker Sertion sin position som en ledande internationell infrastruktur- och rörledningspartner inom värme- och sanitetsprojekt, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar.
10 oktober 2025

Vinge företräder Main Capital och Aritma vid förvärvet av Programekonomi

Vinge har företrätt Aritma International AS (“Aritma”), en norsk leverantör av mjukvara för bankintegration och finansiell automatisering, vid förvärvet av Programekonomi Svenska Aktiebolag.
9 oktober 2025

Vinge har företrätt Verisure i samband med dess börsnotering på Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Verisure plc (“Verisure”) i samband med dess börsnotering på Nasdaq Stockholm. Efter att prospektet publicerades den 29 september 2025 inleddes handeln i Verisures aktier idag den 8 oktober 2025.
8 oktober 2025