Uppdrag

Vinge företräder Roima Intelligence Oy

19 december 2022 M&A

Vinge företräder Roima Intelligence Oy, ett portföljbolag till Intera Partners, vid förvärv av Part Trap AB.

Roima accelererar sin tillväxt med tillägget av Part Trap AB, en snabbväxande mjukvaruleverantör av ett B2B e-handelssystem för tillverkande och distribuerande bolag, känt som Parttrap ONE. Parttrap ONE erbjuder allt ett B2B-företag behöver för e-handel genom att snabbt möjliggöra digital försäljning av komplexa produkter och deras reservdelar. Part Trap är baserat i Göteborg, Sverige, och kommer att utöka Roimas svenska närvaro ytterligare.

Vinges team bestod av Jonas Bergström, Elsie Nassar och Robin Sultani (M&A), Axel Lennartsson (IP), Lisa Hörnqvist (Kommersiella avtal, IT och GDPR), Jonna Skog (Arbetsrätt) samt Anna Ekdahl Roos (Projektassistent).

 

Relaterat

Vinge biträder Helix Kapital vid etablering av Revivo Group

Helix Kapital ingår partnerskap med tre välrenommerade specialistbolag och etablerar Revivo Group, en ny aktör med ambitionen att bli den självklara partnern för ytbehandlingstjänster i Norden.
4 september 2025

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025