Uppdrag

Vinge företräder Ratos i förvärv av minoritetspost i MCC

26 november 2008

Vinge företräder Ratos i samband med att Ratos utökar sitt ägande i MCC från 60% till 100%. Ratos förvärvade 60% av aktierna i MCC i april 2007 från MCC’s grundare. MCC är en nischlevarantör av kundanpassade klimatsystem med hög prestanda och kvalitet till fordon som produceras i korta serier.

Delägare Jan Byström tillsammans med biträdande juristen Mats Hävermark företräder Ratos.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av RK Projektledning till Qflow

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av samtliga aktier i RK Projektledning AB till Qflow Group.
5 december 2025

Vinge företräder Inter IKEA i samband med förvärv av skogsmark i Lettland och Litauen

Vinge biträder IKEA Forestry Investment AB (ett bolag inom Inter IKEA-koncernen) vid förvärv av bolag i Lettland och Litauen från Dasos Timberland Fund II (en fond förvaltad av CapMan Natural Capital).
5 december 2025

Vinge företräder Valcon vid förvärvet av Bricobomba

Bricobomba AB är ett svenskt företag med expertis inom data och AI. Förvärvet kommer att stärka Valcons kapacitet i Norden och ytterligare utöka företagets förmåga att leverera heltäckande data- och AI-baserade tjänster på paneuropeisk nivå.
5 december 2025