Uppdrag

Vinge företräder private equity fonden SSVP i förvärv av EuroMaint

26 oktober 2016

Vinge företräder SSVP, en fond som rådges av private equity rådgivaren Orlando Nordics, i samband med SSVP:s förvärv av samtliga aktier i EuroMaint Gruppen AB (”EuroMaint”) från Ratos AB (publ.).

EuroMaint är en ledande oberoende leverantör av underhållstjänster för alla delar av den svenska spårtrafikbranschen och har ett nät av verkstäder från Luleå i norr till Malmö i söder. EuroMaint har sitt huvudkontor i Solna och har cirka 1050 anställda. Förvärvet är villkorat av berörda konkurrensmyndigheters godkännande.

Vinges team består av bland annat Magnus Hedsund, Anna Edström, Kristoffer Franzkeit, Jessica Salomonsson (M&A), Mathias Lindquist (miljörätt), Maria Schultzberg (skatt) samt Fabian Ekeblad, Adam Sandberg, Josefine Lanker (finansiering).

Relaterat

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026

Vinge biträder KGAL vid avyttringen av en nordisk vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen

Vinge har biträtt KGAL vid avyttringen av en nordisk landbaserad vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen.
14 oktober 2026

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026