Uppdrag

Vinge företräder Presto och Adelis i samband med förvärv av Cupola

14 januari 2021 Bank och finans M&A

Vinge har företrätt Presto och fonder förvaltade av Adelis i samband med Prestos förvärv av Cupola, ett av landets största brandsäkerhetsbolag med verksamhet över hela Sverige.

Tack vare Cupola befäster Presto sin position som Nordens ledande aktör inom brandsäkerhet. I samband med förvärvet genomförde Presto även en refinansiering av utestående lånefaciliteter.

Vinges team bestod av delägare Christina Kokko tillsammans med bland andra biträdande juristerna Michaela Cronemyr och Hanna Risberg (M&A) samt delägare Albert Wållgren tillsammans med bland andra biträdande juristerna Josefine Lanker och Jolinn Uhlin.

Relaterat

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026

Vinge har biträtt SBP Kredit AB (publ) i samband med värdepapperisering med en nordisk bank som senior långivare

Transaktionen omfattar ett rambelopp om en miljard kronor och skapar förutsättningar för en väsentligt utökad utlåningskapacitet. Avtalet är strukturerat i enlighet med EU:s värdepapperiseringsförordning och innebär att kvalificerade lån löpande kan överlåtas till ett särskilt bolag inom SBP-koncernen.
14 september 2026