Uppdrag

Vinge företräder Polaris Private Equity vid förvärv av Emotron AB

3 juli 2007

Vinge företräder  Polaris Private Equity vid ett förvärv av  Emotron AB från SIEM Capital AB. Emotron AB utvecklar coh producerar avancerad utrustning som gör det möjligt att förbättra kostnadseffektiviteten och säkerheten i styrningen av processer och maskiner som drivs av elmotorer. Emotron har dotterbolag i Tyskland, Holland, USA och Sverige samt har ett eget kontor i Kina.

Vinges team omfattar bland annat Bertil Villard, Malin Leffler, Stefan de Hevesy, Jonas Bergström och Joacim Rydergård.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge biträder Ingrid Capacity vid emissionen av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor

Vinge har biträtt Ingrid Capacity AB (publ), i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor, inom ett totalt rambelopp om 1 miljard kronor.
7 maj 2026