Uppdrag

Vinge företräder Perusa i budet på Dialect

21 november 2016

Perusa Partners Fund 2, L.P. har lämnat ett kontanterbjudande till aktieägarna i Dialect AB (publ), omfattande samtliga aktier i bolaget. Dialect levererar IT- och telefonilösningar till företag.

Vinge företräder Perusa i samband med erbjudandet. Vinges team består av ansvarig delägare Johan Göthberg och bland andra biträdande juristerna Oscar Rydén och Peter Issa.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025