Uppdrag

VINGE FÖRETRÄDER PANDOX I SAMBAND MED DESS BÖRSNOTERING PÅ NASDAQ STOCKHOLM

18 juni 2015

Vinge företräder Pandox Aktiebolag (publ) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm. Ett prospekt offentliggjordes den 8 juni 2015 och första handelsdag på Nasdaq Stockholm var den 18 juni 2015. Priset i erbjudandet sattes till 106 kronor per aktie, motsvarande ett marknadsvärde om 15 900 miljoner kronor för samtliga aktier utgivna av Pandox. Det totala värdet av erbjudandet uppgår till 6 360 miljoner kronor, under antagande att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo.

Pandox är en ledande ägare av hotellfastigheter i norra Europa, med fokus på större hotell på viktiga destinationer för fritids- och affärsresenärer. Pandox hotellportfölj består av 104 hotell i det övre mellanpris- och högprissegmentet med sammanlagt 21 969 hotellrum i åtta länder. Den 31 mars 2015 uppgick marknadsvärdet på Pandox fastigheter till 27 miljarder SEK.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jesper Schönbeck, Charlotte Levin, Erik Sjöman, David Andersson, Joakim Hagberg, Adam Sandberg och Ludvig Berke. Marie Brommesson biträdde avseende due diligence, inklusive fastighets- och finansieringsfrågor, och Maria Schultzberg och Tora Hansjons biträdde avseende skattefrågor.

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026