Uppdrag

Vinge företräder Pandox AB (publ) i samband med finansiering av fastighetsförvärv

8 december 2015

Pandox AB (publ) har ingått avtal om förvärv av 18 hotellfastigheter i Tyskland med totalt 3 415 rum. Köpeskillingen, för vilken bankfinansiering är säkrad, uppgår till 400 MEUR, motsvarande cirka 3 700 MSEK, på skuldfri basis inklusive minoritetsandel. Förvärvet görs tillsammans med Eiendomsspar AS som minoritetsaktieägare med 5.1 procent. Förvärvet förväntas vara slutfört innan årsslut 2015 förutsatt att sedvanliga godkännanden från tyska myndigheter har erhållits, samt att villkoren i aktieöverlåtelseavtalet har uppfyllts.

Vinge biträder Pandox AB (publ) med finansiering. Vinges team består av Mikael Ståhl, Helena Håkansson, Anna-Maria Terzi och Ludvig Berke.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026