Uppdrag

Vinge företräder Pale Blue Dot i samband med en investering i i Future Closets AB.

7 juni 2021 M&A

Vinge företräder Pale Blue Dot I i samband med investering i i Future Closets AB, en uthyrningstjänst för kläder för minskat klimatavtryck.

Pale Blue Dot I är en svensk venture capital fond med fokus på tidiga investeringar i europeiska klimatteknikbolag.

Vinges team bestod av Rickard Vernet och Erik Ax.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026