Uppdrag

Vinge företräder Oy Karl Fazer Ab

16 juni 2008

Vinge företräder Oy Karl Fazer Ab (”Fazer”) i samband med den planerade delningen av Cloetta Fazer AB (publ) (”Cloetta Fazer”) som offentliggjordes genom pressmeddelande idag. Genom delningen skapar Cloetta Fazer de två framtida företagen Cloetta och Fazer Konfektyr. Det nya Cloetta avser att ansöka om notering på OMX Nordic Exchange Stockholm. Fazer Konfektyr, dvs. det kvarvarande Cloetta Fazer, kommer att ingå i den onoterade Fazer-koncernen.

Delningen sker i flera steg. Initialt delas det nya Cloetta ut till aktieägarna i Cloetta Fazer. Utdelningen av aktier sker i enlighet med de s.k. Lex ASEA-bestämmelserna.

Fazer lämnar vidare ett offentligt erbjudande till aktieägarna i det kvarvarande Cloetta Fazer. Erbjudandet utgörs av 202 kronor kontant och 0,92 aktier av serie B i det nya Cloetta för varje aktie i Cloetta Fazer, vilket vid full anslutning i erbjudandet innebär ett vederlag om totalt cirka 2,5 miljarder kronor och cirka 11,5 miljoner aktier av serie B i det nya Cloetta. Avsikten är att delningen skall vara fullt ut genomförd i januari 2009.

Delägarna Göran Nyström, Fredrik Dahl och Mattias Schömer tillsammans med de biträdande juristerna Dain Nevonen och Emil Hedberg företräder Fazer i samband med delningen av det nuvarande Cloetta Fazer och det offentliga uppköpserbjudandet till aktieägarna i det kvarvarande Cloetta Fazer.

Relaterat

Vinge biträder Intrum i dess rekapitaliseringstransaktion om 4,48 miljarder euro

Intrum AB och dess dotterbolag har genomfört en omfattande och strategisk rekapitaliseringstransaktion i syfte att stärka bolagets balansräkning och säkerställa dess långsiktiga finansiella stabilitet. Transaktionen innebär en omstrukturering av Intrums befintliga skuldportfölj om cirka 4,48 miljarder euro och omfattar bland annat en förlängning av låneförfall, nedskrivning av befintliga skuldinstrument, tillförande av nytt kapital från vissa av bolagets obligationsinnehavare samt en nyemission av aktier till befintliga obligationsinnehavare. Rekapitaliseringstransaktionen implementerades genom en s.k. ”pre-packaged” Chapter 11-process i USA och en svensk företagsrekonstruktion.
25 augusti 2025

Vinge företräder Neptuniplan Maritime vid finansiering av ANCS-förvärv

Vinge har företrätt Neptuniplan Maritime Holding AB i samband med ingåendet av ett kreditfacilitetsavtal om drygt 133 000 000 EUR med Citibank, Danske Bank och Nordea i syfte att bl.a. finansiera förvärvet av Wärtsiläs Automation, Navigation and Control Systems (ANCS)-verksamhet. Verksamheten kommer fortsätta bedrivas under NACOS Marine, som tillhandahåller bl.a. avancerad teknik för fartygsnavigering, automatisering och kontrollsystem samt adaptiva autopiloter, och Guidance Marine, ledande inom sensorteknologi för dynamisk positionering och sjösäkerhet.
25 augusti 2025

Vinge har biträtt HealthCap vid etableringen av HealthCap IX

HealthCap IX har hållit sin final closing och har rest kapitalåtaganden som överträffar fondens target från en diversifierad investerarbas bestående av etablerade institutioner, pensionsfonder och välrenommerade investerare inom life science-sektorn. Det starka intresset för fonden speglar fortsatt förtroende för HealthCaps strategi och firmans gedigna track record.
22 augusti 2025