Uppdrag

Vinge företräder Outokumpu i joint venture transaktion

27 september 2011

Vinge företräder Outokumpu vid bildandet av ett joint venture rörande affärsområdet tubular products (OSTP). Genom transaktionen blir italienska Tubinoxia kontrollerat av Andrea Gatti minoritetsägare med option att bli majoritetsägare inom tre år. OSTP har cirka 850 anställda och bedriver verksamhet i Sverige, Finland, Saudi Arabien, Estland och Kanada.

Delägare Jan Byström och biträdande juristerna Matthias Pannier och Rime Belhiba och projektassistent Mikaela Mars biträder Outokumpu.

Relaterat

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026