Uppdrag

Vinge företräder OptiGroup vid förvärv av Pac-Production

15 augusti 2017

Vinge företräder OptiGroup AB i samband med förvärvet av Pac-Production Sweden AB. 

Pac-Production är en distributör av icke-livsmedelsprodukter till hotell- och restaurangverksamheter och andra servicebranscher. Transaktionen är villkorad av godkännande från Konkurrensverket.

Vinges team består av Christina Kokko, Johanna Wiberg, Oscar Rydén och Anna Thoms (M&A) samt Anna Palmérus och Rebecka Hansson (konkurrensrätt).

Relaterat

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Bridgepoint med att tillsammans med Polaris förvärva ett majoritetsinnehav i PDSVISION, en global ledare inom digital engineering

PDSVISION, med huvudkontor i Stockholm, är verksamt i Nordamerika, Europa och Asien. Bolaget levererar integrerad programvara och tjänster som stödjer digital transformation inom produktutveckling och tillverkning, vilket hjälper kunder att förbättra produktiviteten och påskynda resan från koncept till produktion.
10 februari 2026