Uppdrag

Vinge företräder OptiGroup vid förvärv av Pac-Production

15 augusti 2017

Vinge företräder OptiGroup AB i samband med förvärvet av Pac-Production Sweden AB. 

Pac-Production är en distributör av icke-livsmedelsprodukter till hotell- och restaurangverksamheter och andra servicebranscher. Transaktionen är villkorad av godkännande från Konkurrensverket.

Vinges team består av Christina Kokko, Johanna Wiberg, Oscar Rydén och Anna Thoms (M&A) samt Anna Palmérus och Rebecka Hansson (konkurrensrätt).

Relaterat

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026