Uppdrag

Vinge företräder OptiGroup i samband med förvärv

30 januari 2018

Vinge företräder OptiGroup i samband med förvärvet av Mercamer Oy och Oy Telpak Ab. Mercamer och Telpak är fullservicedistributörer med ett brett utbud av industriella förpackningsprodukter, tjänster och utrustningar.

Förvärven innebär OptiGroups första inträde på den finska förpackningsmarknaden.

Vinges team bestod av Christina Kokko, Johanna Wiberg och Oscar Rydén (M&A) samt Anna Palmérus och Rebecka Hansson (konkurrensrätt).

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026