Uppdrag

Vinge företräder OptiGroup i samband med förvärv

30 januari 2018

Vinge företräder OptiGroup i samband med förvärvet av Mercamer Oy och Oy Telpak Ab. Mercamer och Telpak är fullservicedistributörer med ett brett utbud av industriella förpackningsprodukter, tjänster och utrustningar.

Förvärven innebär OptiGroups första inträde på den finska förpackningsmarknaden.

Vinges team bestod av Christina Kokko, Johanna Wiberg och Oscar Rydén (M&A) samt Anna Palmérus och Rebecka Hansson (konkurrensrätt).

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026