Uppdrag

Vinge företräder OMX vid skapandet av världens främsta börs- och teknologiföretag

29 maj 2007

Vinge företräder OMX vid det rekommenderade samgåendet mellan OMX och NASDAQ som idag har offentliggjorts. Samgåendet kommer att genomföras genom ett offentligt uppköpserbjudande med betalning i aktier och kontanter från NASDAQ avseende samtliga aktier i OMX. Erbjudandet värderar OMX till 25,1 mdr kronor.

Vinges team omfattar bl.a. Göran Nyström, Erik Sjöman, Maria-Pia Midenbäck, Dain Nevonen, Dan Hanqvist, Johan Karlsson, Kanja Berg, Christian Lindhé, Mattias Schömer och Maria Schultzberg.

 

Relaterat

Vinge har biträtt ledningen i atNorth i samband med försäljningen av atNorth till CPP Investments och Equinix

Vinge har biträtt ledningen för atNorth vid försäljningen av atNorth till Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments) och Equinix (EMEA) Management, Inc. från Partners Group och minoritetsägarna.
2 mars 2026

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026