Uppdrag

Vinge företräder Nordic Real Estate Partners

16 mars 2010

Vinge företräder Nordic Real Estate Partners i samband med bildande av ett bolag, NREP Logistics AB (publ), som ska investera i moderna logistikfastigheter belägna i strategiska kommunikationslägen i Norden. Ägare till bolaget är Nordic Real Estate Partners samt ett antal institutionella investerare som har bundit sig att investera totalt cirka 1,6 miljarder kr i bolaget.

I en första transaktion har bolaget tecknat avtal om att förvärva åtta moderna logistikfastigheter om ca 160 000 kvadratmeter i Sverige och Finland. Fastighetsvärdet uppgår till cirka 900 miljoner kr.

Stefan de Hevesy tillsammans med bland andra Anders Frick, Marie Brommesson och Andreas Wirén företräder Nordic Real Estate Partners.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025