Uppdrag

Vinge företräder Nolek Intressenter AB vid försäljning av Nolek AB till Indutrade AB (publ.)

5 december 2012

Vinge företräder Nolek Intressenter AB i samband med försäljning av Nolek AB till Indutrade AB (publ.). Nolek är en ledande tillverkare av instrument och maskiner för tätkontroll, läcksökning och provtryckning. Bolaget har produktion i Sverige och Malaysia samt försäljningsbolag i USA, Ungern och Danmark. Kunderna är internationellt verksamma bolag inom ett flertal områden såsom fordons-, läkemedels- samt elektronik- och verkstadsindustrin.

Jonas Bergström tillsammans med bland andra biträdande juristerna Alex Miler, Alexandra Kempe, Gustav Jönsson, Daniel Järmén och projektassistent Sara Andersson företräder Nolek Intressenter AB.

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026