Uppdrag

Vinge företräder Nolek Intressenter AB vid försäljning av Nolek AB till Indutrade AB (publ.)

5 december 2012

Vinge företräder Nolek Intressenter AB i samband med försäljning av Nolek AB till Indutrade AB (publ.). Nolek är en ledande tillverkare av instrument och maskiner för tätkontroll, läcksökning och provtryckning. Bolaget har produktion i Sverige och Malaysia samt försäljningsbolag i USA, Ungern och Danmark. Kunderna är internationellt verksamma bolag inom ett flertal områden såsom fordons-, läkemedels- samt elektronik- och verkstadsindustrin.

Jonas Bergström tillsammans med bland andra biträdande juristerna Alex Miler, Alexandra Kempe, Gustav Jönsson, Daniel Järmén och projektassistent Sara Andersson företräder Nolek Intressenter AB.

Relaterat

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025