Uppdrag

Vinge företräder NeuroNova AB i samgåendet med Newron Pharmaceuticals S.p.A.

13 juni 2012

Vinge företräder NeuroNova AB i samgåendet med Newron Pharmaceuticals S.p.A (”Newron”). NeuroNova AB är ett forskningsföretag inom bioteknik- och läkemedelssektorn som huvudsakligen utvecklar terapier för sjukdomar orsakade av celldöd i det centrala nervsystemet. Newron är ett forskningsföretag inom bioteknik, noterat på den Schweiziska börsen (SIX).

Vinges team bestod av bl.a. ansvarig delägare Johan Winnerblad och biträdande juristerna Matthias Pannier och Alex Miler.

Relaterat

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026