Uppdrag

Vinge företräder NeuroNova AB i samgåendet med Newron Pharmaceuticals S.p.A.

13 juni 2012

Vinge företräder NeuroNova AB i samgåendet med Newron Pharmaceuticals S.p.A (”Newron”). NeuroNova AB är ett forskningsföretag inom bioteknik- och läkemedelssektorn som huvudsakligen utvecklar terapier för sjukdomar orsakade av celldöd i det centrala nervsystemet. Newron är ett forskningsföretag inom bioteknik, noterat på den Schweiziska börsen (SIX).

Vinges team bestod av bl.a. ansvarig delägare Johan Winnerblad och biträdande juristerna Matthias Pannier och Alex Miler.

Relaterat

Vinge företräder Odevo vid förvärvet av Portik Group

Vinge har företrätt Odevo, det internationellt ledande bolaget inom bostadsförvaltning, i samband med förvärvet av Portik Group. Genom förvärvet fortsätter Odevo med sin internationella expansion genom att etablera sig i Spanien, Italien, Portugal och Mexiko.
27 juni 2025

Vinge agerade svensk legal rådgivare till Viking Global Investors i ett förvärv av en betydande kontrollerande andel av aktierna i Voyado i en transaktion som värderar bolaget till cirka 3,5 miljarder kronor

Voyado är en snabbväxande och ledande plattform för kundupplevelse inom detaljhandeln och har etablerat sig som en av de mest betrodda teknikleverantörerna i Norden. Plattformen är integrerad i många detaljhandelsföretags affärskritiska infrastruktur och hjälper återförsäljare och varumärken att omvandla kund- och produktdata till lojalitet, optimera e-handelsresultat samt skapa en mer personlig köpupplevelse – både i butik och online.
27 juni 2025

Vinge biträder Anyfin med ansökan om att bedriva finansieringsrörelse

Vinge har, tillsammans med PwC, biträtt Anyfin med regulatorisk rådgivning i samband med dess ansökan om att bedriva finansieringsrörelse enligt lagen (2004:297) om bank- och finansieringsrörelse. Finansinspektionen beviljade tillståndet den 17 juni 2025.
25 juni 2025