Uppdrag

Vinge företräder MultiQ International AB i förvärv av Publiq Systems Nordic AB

4 september 2013

Vinge företräder MultiQ International AB, noterat på Nasdaq OMX Small Cap, i förvärvet av Public Systems Nordic AB samt den företrädesemission om 15 Mkr som genomförs av MultiQ i samband med förvärvet. Genom förvärvet skapas Sveriges största aktör inom bildskärmslösningar för publika miljöer, s.k. Digital Signage. Köpeskillingen för förvärvet av Publiq erläggs genom emission av nya aktier i MultiQ.

Delägare Jesper Ottergren tillsammans med bl. a. biträdande juristerna Marcus Bergdahl och Christian Lindhé företräder MultiQ International AB. Därutöver biträder delägare Erik Sjöman med börsrättslig rådgivning och delägare Ingela Malmborg med arbetsrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025