Uppdrag

Vinge företräder MultiQ International AB i förvärv av Publiq Systems Nordic AB

4 september 2013

Vinge företräder MultiQ International AB, noterat på Nasdaq OMX Small Cap, i förvärvet av Public Systems Nordic AB samt den företrädesemission om 15 Mkr som genomförs av MultiQ i samband med förvärvet. Genom förvärvet skapas Sveriges största aktör inom bildskärmslösningar för publika miljöer, s.k. Digital Signage. Köpeskillingen för förvärvet av Publiq erläggs genom emission av nya aktier i MultiQ.

Delägare Jesper Ottergren tillsammans med bl. a. biträdande juristerna Marcus Bergdahl och Christian Lindhé företräder MultiQ International AB. Därutöver biträder delägare Erik Sjöman med börsrättslig rådgivning och delägare Ingela Malmborg med arbetsrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026