Uppdrag

Vinge företräder Midway vid köp av Eribel

23 februari 2011

Vinge företräder Midway Holding vid köp av samtliga aktier i Eribel Production AB. Eribel är kontraktstillverkare av elektronik till främst medicinsk och industriell utrustning. Omsättningen för 2010 uppgick till 110 Mkr med ett resultat efter finansnetto på 3,8 Mkr. Syftet med förvärvet är att samordna verksamheten med Onrox AB som Midway äger sedan 2005.

Vinge företrädde Midway i förvärvet genom Peter Oscarsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025