Uppdrag

Vinge företräder Midway Holding i två förvärv

8 maj 2009

Vinge företräder Midway Holding vid förvärv av FAS Machinery International AB och Cbiz Partner AB.  

Ystadbaserade FAS utvecklar, producerar och marknadsför utrustning för konvertering av plastmaterial till produkter på rulle. FAS sysselsätter cirka 25 personer och hade 2008 en omsättning på 92 Mkr. 

Grännabaserade Cbiz Partner är ett import- och grossistföretag med inriktning på radiostyrda produkter samt spelrelaterade tillbehör och konsoler för PC. Cbiz sysselsätter 11 personer och hade 2008 en omsättning på 85 Mkr.

Delägare Peter Oscarsson ledde båda Vinges transaktionsteam. I FAS transaktionen tillsammans med biträdande juristen Kristian Ford och i Cbiz transaktionen tillsammans med biträdande juristerna Kristian Ford, Mathias Lindquist, Johanna Lindman, Rickard Vernet och Lynn Andersson.


 

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026