Uppdrag

Vinge företräder Midway Holding i två förvärv

8 maj 2009

Vinge företräder Midway Holding vid förvärv av FAS Machinery International AB och Cbiz Partner AB.  

Ystadbaserade FAS utvecklar, producerar och marknadsför utrustning för konvertering av plastmaterial till produkter på rulle. FAS sysselsätter cirka 25 personer och hade 2008 en omsättning på 92 Mkr. 

Grännabaserade Cbiz Partner är ett import- och grossistföretag med inriktning på radiostyrda produkter samt spelrelaterade tillbehör och konsoler för PC. Cbiz sysselsätter 11 personer och hade 2008 en omsättning på 85 Mkr.

Delägare Peter Oscarsson ledde båda Vinges transaktionsteam. I FAS transaktionen tillsammans med biträdande juristen Kristian Ford och i Cbiz transaktionen tillsammans med biträdande juristerna Kristian Ford, Mathias Lindquist, Johanna Lindman, Rickard Vernet och Lynn Andersson.


 

Relaterat

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026

Vinge har biträtt IK i samband med förvärvet av Selatek

Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
20 april 2026

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026