Uppdrag

Vinge företräder Micronic i samband med nyemission av aktier

30 mars 2010

Micronic Laser Systems AB (publ) har beslutat att genomföra en nyemission av aktier med företrädesrätt för aktieägarna. Om nyemissionen fulltecknas kommer bolaget att tillföras cirka 240 miljoner kronor före emissionskostnader. Nyemissionen förutsätter godkännande vid extra bolagsstämma den 12 april 2010. Micronic Laser Systems AB är noterat på NASDAQ OMX Stockholm.
 
Vinges team består av ansvarig delägare Pontus Enquist samt de biträdande juristerna Emil Hedberg och Christoffer Benninge.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026