Uppdrag

Vinge företräder Micronic i samband med nyemission av aktier

30 mars 2010

Micronic Laser Systems AB (publ) har beslutat att genomföra en nyemission av aktier med företrädesrätt för aktieägarna. Om nyemissionen fulltecknas kommer bolaget att tillföras cirka 240 miljoner kronor före emissionskostnader. Nyemissionen förutsätter godkännande vid extra bolagsstämma den 12 april 2010. Micronic Laser Systems AB är noterat på NASDAQ OMX Stockholm.
 
Vinges team består av ansvarig delägare Pontus Enquist samt de biträdande juristerna Emil Hedberg och Christoffer Benninge.

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026