Uppdrag

Vinge företräder Micronic i samband med nyemission av aktier

30 mars 2010

Micronic Laser Systems AB (publ) har beslutat att genomföra en nyemission av aktier med företrädesrätt för aktieägarna. Om nyemissionen fulltecknas kommer bolaget att tillföras cirka 240 miljoner kronor före emissionskostnader. Nyemissionen förutsätter godkännande vid extra bolagsstämma den 12 april 2010. Micronic Laser Systems AB är noterat på NASDAQ OMX Stockholm.
 
Vinges team består av ansvarig delägare Pontus Enquist samt de biträdande juristerna Emil Hedberg och Christoffer Benninge.

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026