Uppdrag

Vinge företräder Micronic i samband med nyemission av aktier

30 mars 2010

Micronic Laser Systems AB (publ) har beslutat att genomföra en nyemission av aktier med företrädesrätt för aktieägarna. Om nyemissionen fulltecknas kommer bolaget att tillföras cirka 240 miljoner kronor före emissionskostnader. Nyemissionen förutsätter godkännande vid extra bolagsstämma den 12 april 2010. Micronic Laser Systems AB är noterat på NASDAQ OMX Stockholm.
 
Vinges team består av ansvarig delägare Pontus Enquist samt de biträdande juristerna Emil Hedberg och Christoffer Benninge.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026