Uppdrag

Vinge företräder MCC (Mobile Climate Control), ett Ratos portföljbolag, i förvärv av amerikanska Acme Radiator & Air Conditioning

2 september 2008

Vinge, tillsammans med amerikanska advokatbyrån Barnes & Thornburg, företräder MCC (Mobile Climate Control) i samband med förvärv av amerikanska Acme Radiator & Air Conditionings verksamhet i Goshen, Indiana. MCC, ett Ratos portföljbolag, är en internationell leverantör av kompletta klimatssystem för bl a bussar och nyttofordon. Den av Acme Radiator & Air Conditioning förvärvade verksamheten tillverkar och säljer klimatssystem för militär- och nyttofordon.

Delägare Jan Byström och biträdande juristen Ulrich Ziche företräder MCC i förvärvet. Delägare Mikael Ståhl och biträdande juristerna Paula Röttorp, Sara Axelsson and Sara Sommansson biträder i finansieringen av transaktionen.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025