Uppdrag

Vinge företräder MatHem i Sverige AB i förvärv av Tasteline

4 april 2012

Vinge företräder MatHem i Sverige AB i samband med förvärv av Tasteline från Schibsted. MatHem är ett av de ledande e-handelsföretagen för att handla mat på nätet samt färdiga matkassar och Tasteline är den ledande aktören för recept på nätet.

Delägare Magnus Hedsund tillsammans med biträdande juristen Kristian Ford företräder MatHem.

 

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025