Uppdrag

Vinge företräder MatHem i samband med förvärv av NetXtra

25 maj 2012

Vinge företräder MatHem i Sverige AB i samband med förvärv av NetXtra från Axfood. Samtidigt tecknar Axfood avtal om varuförsörjning till MatHem. MatHem är ett av de ledande e-handelsföretagen för att handla mat på nätet samt färdiga matkassar och NetXtra är Sveriges äldsta e-handelsportal för mat.

Delägare Krister Azelius tillsammans med biträdande juristen Kristian Ford företräder MatHem.

 

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026