Uppdrag

Vinge företräder MatHem i samband med förvärv av NetXtra

25 maj 2012

Vinge företräder MatHem i Sverige AB i samband med förvärv av NetXtra från Axfood. Samtidigt tecknar Axfood avtal om varuförsörjning till MatHem. MatHem är ett av de ledande e-handelsföretagen för att handla mat på nätet samt färdiga matkassar och NetXtra är Sveriges äldsta e-handelsportal för mat.

Delägare Krister Azelius tillsammans med biträdande juristen Kristian Ford företräder MatHem.

 

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026