Uppdrag

Vinge företräder Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Vemendo

7 maj 2025 M&A Immaterialrätt GDPR

Vinge har företrätt Pointsharp International AB, en mjukvaruleverantör inom identitets- och åtkomsthantering, vid förvärvet av Vemendo AB (”Vemendo”). Det strategiska förvärvet kompletterar Pointsharp väl och ligger i linje med företagets tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för identitets- och åtkomsthantering.

Vemendo tillhandahåller programvara för identitetshantering, användaradministrering och livscykelhantering vilket möjliggör att användarinformationen är uppdaterad, att användare säkert kan logga in på flera nätverk eller system samt att identitetsinformation enkelt kan spåras inom organisationen.

Vinges team bestod av Filip Öhrner och Alex Forsberg (M&A), Arvid Axelryd (IP) och Martin Boström (GDPR).

Relaterat

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026

Vinge biträder Ambea i budet på Humana

Ambea AB (publ) har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Humana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Humana till cirka 2,96 miljarder kronor. Vederlaget består av en kombination av aktier, kontanter och en CVR (contingent value right).
29 juni 2026

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026