Uppdrag

Vinge företräder Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Vemendo

7 maj 2025 M&A Immaterialrätt GDPR

Vinge har företrätt Pointsharp International AB, en mjukvaruleverantör inom identitets- och åtkomsthantering, vid förvärvet av Vemendo AB (”Vemendo”). Det strategiska förvärvet kompletterar Pointsharp väl och ligger i linje med företagets tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för identitets- och åtkomsthantering.

Vemendo tillhandahåller programvara för identitetshantering, användaradministrering och livscykelhantering vilket möjliggör att användarinformationen är uppdaterad, att användare säkert kan logga in på flera nätverk eller system samt att identitetsinformation enkelt kan spåras inom organisationen.

Vinges team bestod av Filip Öhrner och Alex Forsberg (M&A), Arvid Axelryd (IP) och Martin Boström (GDPR).

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026