Uppdrag

Vinge företräder Main Capital och Björn Lundén vid förvärvet av Due Compliance AB

Due Compliance möjliggör för organisationer att efterleva kraven som ställs enligt penningtvättslagen genom att tillhandahålla digitala verktyg för penningtvättskontroller, KYC och riskbedömningar.

Björn Lundén, som är en stark aktör inom programvara för bl.a. bokföring, fakturering och lönehantering, ser förvärvet av Due Compliance som ett viktigt steg i att utöka sitt erbjudande av digitala verktyg på den regulatoriska marknaden. Förvärvet kommer stärka koncernens marknadsposition med målet att bli en ledande aktör inom Europa som erbjuder en heltäckande uppsättning molnbaserade redovisnings-, ERP och RegTech-lösningar.

Vinges team bestod av Filip Öhrner, Josef Groow (M&A), Arvid Weimers, Karl-Gustaw Tobola, August Ahlin (Bank och Finans), Lisa Hörnqvist (IT och GDPR), Axel Lennartsson (IP), Victor Björkheim (arbetsrätt) och Jessica Öijer (Transaction Support Senior Specialist).

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026