Uppdrag

Vinge företräder Loopia i samband med förvärvet av WebSupport

15 februari 2019 M&A

Vinge har företrätt Axcels portföljbolag Loopia i samband med förvärvet av det slovakiska bolaget WebSupport s.r.o. WebSupport, med huvudkontor i Bratislava, är en stor centraleuropeisk aktör inom domän-hosting med över 100 000 kunder i Slovakien och Ungern.

Utöver hosting-verksamheten erbjuder WebSupport domänregistrering och molntjänster till konsumenter samt små och medelstora företag.

Vinges team bestod av delägarna Christina Kokko (M&A) och Mikael Ståhl (Banking and Finance) samt biträdande juristerna Linda Sengul, Martin Cronsioe (M&A), Josefine Larsson och Stina Bengtsson (Banking and Finance). 
 

Relaterat

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026