Uppdrag

Vinge företräder Litorinas portföljbolag Grolls vid förvärv av norska Univern

18 april 2012

Vinge företräder Litorinas portföljbolag Grolls i samband med förvärv av den norska koncernen Univern. Univern är en av Norges ledande leverantörer av skyddsutrustning och arbetskläder med en egen kollektion och varumärke. Årsomsättningen i Grolls-koncernen ökar i och med förvärvet från ca 650 Mkr till närmare 900 Mkr.

Vinges team bestod av bland andra ansvarig delägare Johan Winnerblad och biträdande juristerna Jonas Johansson, Peter Alstergren, Nils-Taro Lock, Gustaf Jönsson, Andreas Malmberg och Viveka Linander.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026