Uppdrag

Vinge företräder Litorina V vid förvärv av Bergfalkkoncernen

23 januari 2018

Vinge företräder Litorina V i samband med förvärv av Bergfalk-koncernen, som är en ledande svensk distributör av färskvaror med fokus på kött, fisk och skaldjur.

Bolaget omsätter över en halv miljard kronor och är verksamma i Finland och i Sverige. Bolagets tidigare huvudägare och ledning är fortsatt betydande delägare tillsammans med Litorina.

Vinges team bestod av delägare Jonas Johansson tillsammans med bland andra biträdande juristerna Johanna Wiberg och Edin Agic (M&A), Sara Strandberg och Lisa Sennerby (arbetsrätt), Josefine Lanker (bank & finans), Adriana Berglund och Hayaat Ibrahim (kommersiella avtal) och Johan Cederblad (miljö). Johan Wahlbom biträdde med konkurrensrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har företrätt Ingka Investments i samband med dess största skogsmarkförvärv

Ingka Investments, investeringsbolag inom Ingka Group (världens största IKEA-återförsäljare), har ingått avtal om att förvärva cirka 153 000 hektar mark, främst skogsmark, från Södra, Sveriges största skogsägareförening.
20 oktober 2025

Vinge företräder Procuritas vid förvärvet av Parkman

Vinge har företrätt Procuritas Capital Investors VII (“Procuritas”) i samband med förvärvet av Parkman i Sverige AB (“Parkman”), ett växande svenskt teknikbaserat parkeringsföretag som tillhandahåller parkeringslösningar. I samband med transaktionen blir även Indigo Management AS minoritetsägare i bolaget.
20 oktober 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med förvärv av Nordic Infrastructure Group AS (“Qben Rail”)

Qben Infra AB och ININ Group AS, som till största delen ägs av Qben Infra AB, har ingått ett aktieöverlåtelseavtal med Eleda genom Eledas dotterbolag Eleda Norge AS (”Eleda”), för att avyttra Qben Rail-plattformen till Eleda för ett totalt företagsvärde på upp till 850 miljoner NOK, inklusive en tilläggsköpeskilling på upp till 65 miljoner NOK.
17 oktober 2025