Uppdrag

Vinge företräder Litorina V och Bergfalk-koncernen

15 juni 2018 Bank och finans

Vinge företräder Litorina V och Bergfalk-koncernen i samband med förvärv av Johan i Hallen i Göteborg, som är en ledande svensk distributör av färskvaror med fokus på kött.

Bolaget omsätter över 640 miljoner kronor och är verksamma i Sverige. Bolagets tidigare huvudägare och ledning är fortsatt betydande delägare tillsammans med Litorina. Genom ett partnerskap mellan Bergfalk & Co och Johan i Hallen bildas en av Sveriges ledande specialister med fokus på kött, chark, fisk och skaldjur.

Vinges team bestod av delägare Jonas Johansson tillsammans med bland andra biträdande juristerna Carl Sander och Martin Cronsioe (M&A), Sara Strandberg och Sophia Holm (arbetsrätt), Kristoffer Larson (fastighet), Arvid Axelryd (IP) och Johan Cederblad (miljö). Johan Wahlbom biträdde med konkurrensrättslig rådgivning. Delägare Louise Brorsson Salomon och biträdande juristSebastian Frisk biträdde med finansieringen.

Relaterat

Vinge har företrätt Main Capital Partners vid förvärvet av Confirma Software

Confirma Software ("Confirma") är en nordisk vertikal mjukvarukoncern som tillhandahåller affärskritisk B2B-programvara till små och medelstora företag i Sverige, Finland, Norge och Danmark. Bolaget är verksamt inom fem kompletterande programvaruområden: ERP, betalningslösningar, finansiella lösningar, kvalitetsledningssystem och affärsprocesslösningar. Confirma grundades 2019 och har huvudkontor i Stockholm. Bolaget har cirka 540 medarbetare och fler än 25 000 kunder, däribland över 500 kommuner, i Norden. Genom att kombinera djup lokal branschkunskap med programvara integrerad i kundernas dagliga verksamhet har Confirma utvecklat långvariga kundrelationer och en hög andel återkommande intäkter.
25 september 2026

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett två miljarder SEK revolverande kreditfacilitetsavtal med SEB, DNB, Nordea och Swedbank

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) i samband med ingåendet av ett revolverande kreditfacilitetsavtal om 2,000,000,000 kronor med SEB, DNB, Nordea och Swedbank. Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin.
25 september 2026

Vinge företräder KEYTO Group i samband med förvärvet av Säkra Larm

KEYTO fortsätter att bredda sitt utbud av hushållstjänster genom förvärvet av Säkra Larm, vilket etablerar hemsäkerhet som ett nytt affärsområde inom KEYTO. Tillskottet av Säkra Larm markerar ytterligare ett steg i KEYTO:s ambition att vara en ledande "one-stop destination" för tjänster kopplade till hemmet.
24 september 2026