Uppdrag

Vinge företräder Litorina Kapital III vid förvärv av EuroFlorist Holding AB

30 augusti 2007

Vinge företräder Litorina Kapital III vid förvärv av EuroFlorist Holding AB från Accent Equity, Ledstiernan och management. EuroFlorist grundandes 1982 och var en av pionjärerna inom blomsterförmedling via internet. Idag är Euroflorist den ledande blomsterförmedlaren i Europa, med direktanslutna butiker i Belgien, Danmark, Frankrike, Holland, Luxemburg, Norge, Polen, Sverige, Tyskland och Österrike.
 
Delägare Johan Winnerblad och Mikael Ståhl tillsammans med de biträdande juristerna Theresa Kovac, Louis De Geer och Paula Röttorp företräder Litorina Kapital III LP.

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med avyttring av rättigheterna till Zubsolv i USA

Vinge har biträtt Orexo avseende svensk rätt i samband med avyttringen av de amerikanska rättigheterna avseende Zubsolv till Dexcel Pharma USA.
14 januari 2026

Vinge biträder Morrow Bank i samband med gränsöverskridande fusion och listbyte från Oslo Børs till Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med en omvänd gränsöverskridande fusion och noteringen på Nasdaq Stockholm, varvid Morrow Bank AB övertar Morrow Bank ASA, tidigare noterat på Oslo Børs. Vinge har tidigare hjälpt Morrow Bank att erhålla ett svenskt banktillstånd.
12 januari 2026

Vinge biträder Dunlop Aircraft Tyres vid emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD

Vinge har biträtt Dunlop, i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD, inom ett totalt rambelopp om 120 miljoner USD.
8 januari 2026