Uppdrag

Vinge företräder Litorina i förvärv av LGT Logistics

9 mars 2015

Vinge företräder Litorina IV i samband med förvärv av majoriteten av aktierna i LGT Logistics av Axcel. Företagets ledning fortsätter som ägare i LGT Logistics tillsammans med Litorina. LGT Logistics omsätter ca 700 milj kr per år och är Nordens ledande aktör inom möbellogistik och erbjuder marknaden helhetslösningar som bland annat består i lagerhållning, samlastning och distribution av möbler inom samt till och från Norden. Förvärvet är beroende av berörda konkurrensmyndigheters godkännande.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Joacim Rydergård, Filip Öhrner, Emil Fahlén Godö och Johan Wahlbom företräder Litorina.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026