Uppdrag

Vinge företräder Litorina i förvärv av Fresks

15 januari 2016

Vinge företräder Litorina IV vid förvärv av majoriteten av aktierna i Fresks, en ledande svensk byggvarukedja i norra Sverige fokuserad mot proffssegmentet med en omsättning om 875 miljoner kr. Familjen Oscarson samt VD, tidigare ägare av Fresks, kvarstår som betydande delägare tillsammans med Litorina och övriga nyckelpersoner i ledningen.

Vinges team bestod av delägarna Johan Winnerblad och Louise Brorsson Salomon tillsammans med bland andra biträdande juristerna Charlotta Järnstedt, Helena Håkansson, Emil Fahlén Godö, Jasmin Draszka-Ali och Anne Wijkman.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025