Uppdrag

Vinge företräder Lendify i samband med kapitalanskaffning

8 januari 2018

Lendify, en svensk marknadsplats för lån till och mellan privatpersoner, tar in nytt kapital i en investeringsrunda om totalt 111,5 miljoner kronor.

Emissionen sker till en värdering av Lendify på 650 miljoner kronor (före investeringen). Kapitalet avses bland annat användas för teknisk utveckling och som eget kapital i kommande obligationsemissioner.

Vinge företrädde Lendify AB och teamet bestod av ansvarig delägare Jonas Johansson samt biträdande juristerna Louise Nordkvist och Anna Thoms.

Relaterat

Vinge biträder finansierande banker i samband med Verdane och Telenors partnerskap avseende Telenor Connexion

Vinge har biträtt ett syndikat av nordiska och nordeuropeiska banker i samband med finansieringen av Verdane och Telenors etablering av ett nytt partnerskap avseende Telenor Connexion. Inom ramen för partnerskapet kommer Verdane och Telenor gemensamt att investera i Telenor Connexion, en ledande leverantör av IoT-lösningar. Transaktionen slutfördes den 10 september 2026 och värderar Telenor Connexion till 7,5 miljarder kronor.
23 september 2026

Vinge biträder Accru Partners vid emission av seniora säkerställda obligationer

Vinge biträder Accru Partners, och dess ägare Axcel, vid Accru Partners första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 550 miljoner.
23 september 2026

Vinge biträder Sveafastigheter vid emission av obligationer om EUR 350 miljoner

Vinge har biträtt Sveafastigheter AB (publ) vid dess emission av seniora icke-säkerställda obligationer om EUR 350 miljoner under Sveafastigheters befintliga EMTN-program med ett rambelopp om EUR 2 miljarder.
23 september 2026