Uppdrag

Vinge företräder Lendify i samband med kapitalanskaffning

8 januari 2018

Lendify, en svensk marknadsplats för lån till och mellan privatpersoner, tar in nytt kapital i en investeringsrunda om totalt 111,5 miljoner kronor.

Emissionen sker till en värdering av Lendify på 650 miljoner kronor (före investeringen). Kapitalet avses bland annat användas för teknisk utveckling och som eget kapital i kommande obligationsemissioner.

Vinge företrädde Lendify AB och teamet bestod av ansvarig delägare Jonas Johansson samt biträdande juristerna Louise Nordkvist och Anna Thoms.

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025