Uppdrag

Vinge företräder Lendify i samband med kapitalanskaffning

8 januari 2018

Lendify, en svensk marknadsplats för lån till och mellan privatpersoner, tar in nytt kapital i en investeringsrunda om totalt 111,5 miljoner kronor.

Emissionen sker till en värdering av Lendify på 650 miljoner kronor (före investeringen). Kapitalet avses bland annat användas för teknisk utveckling och som eget kapital i kommande obligationsemissioner.

Vinge företrädde Lendify AB och teamet bestod av ansvarig delägare Jonas Johansson samt biträdande juristerna Louise Nordkvist och Anna Thoms.

Relaterat

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026