Uppdrag

Vinge företräder LB Immo Invest vid förvärv från NCC

25 januari 2010

Vinge företräder den tyska fonden LB Immo Invest vid förvärv av den nya stormarknaden Coop Forum i Stenhagen Centrum, väster om Uppsala, från NCC. Förvärvet är LB Immo Invests första investering i Sverige. Nya Coop Forum blir en modern stormarknad på cirka 8.300 kvadratmeter. Köpeskillingen uppgår till drygt 168 miljoner kronor och förvärvet genomförs som en bolagsaffär.
 
Delägare Patrick Forslund tillsammans med biträdande juristen Daniel Unger biträder LB Immo Invest.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026