Uppdrag

Vinge företräder Lassie AB vid kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor

29 november 2023 M&A

Vinge har företrätt djurförsäkringsförmedlingsbolaget Lassie AB i samband med en kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor i syfte att fortsätta expansionen av verksamheten.

Lassie AB, vars affärsmodell bygger på att användarna sänker sina försäkringskostnader genom att samla poäng genom preventiv djurvård, grundades av Hedda Båverud Olsson, Johan Jönsson och Sophie Wilkinson och bolaget har vuxit snabbt sedan den första kapitalrundan för drygt två år sedan.

I kapitalrundan som leddes av det brittiska venture capital-bolaget Balderton Capital deltog även ett flertal befintliga investerare, däribland de institutionella investerarna Felix Capital, Inventure och Passion Capital.

 Vinges team bestod av Filip Öhrner och Tim Axell.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026