Uppdrag

Vinge företräder Lantmännen i bildandet av Sveriges största träpelletskoncern

6 februari 2014

Vinge har företrätt Lantmännen i samband med sammanslagning av Lantmännen Agroenergi och Neovas träpelletsverksamhet varigenom Sveriges största bolag inom träpellets skapas.
Det sammanslagna bolaget blir ett 50/50 ägt joint-venture mellan Lantmännen och Neova med en omsättning på över en miljard. Sammanslagningen omfattar Neovas förädlade fasta biobränsleverksamhet i Sverige, under vilken man använder varumärket Neova Pellets, samt Lantmännen Agroenergis verksamhet i Sverige och Lettland, under vilken man använder sig av varumärkena Agrol och Agroenergi. Efterfrågan för förädlade biobränsle väntas öka kraftigt i Europa inom de närmsta åren.

Sammanslagningen är villkorad av berörda konkurrensmyndigheters godkännande och andra sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinges M&A team bestod bl.a. av delägare Christina Kokko tillsammans med biträdande juristerna Johan Steen (projektledare), Malin Buch och Nicolina Kindblom. Delägare Marcus Glader och Grant McKelvey biträder med konkurrensrättslig rådgivning.

Om Lantmännen
Lantmännen är en av Nordens största koncerner inom lantbruk, maskin, energi och livsmedel med bl.a. varumärkena AXA, Kungsörnen, GoGreen, Hatting, Schulstad och Gooh. Lantmännen ägs av 33 500 svenska lantbrukare, har cirka 8 600 anställda, har närvaro i 22 länder och omsätter cirka 33 miljarder kronor. Lantmännen Energi är en av fyra divisioner i Lantmännen och Sveriges största bioenergiföretag, med verksamhet inom bioenergi och gröna industriprodukter.

Om Vinge
Vinge är Sveriges ledande affärsjuridiska fullservicebyrå med ett starkt fokus på M&A. Under 2013 var man bl.a. den byrå som, enligt det oberoende informationsverktyget Mergermarket, gjorde flest M&A transaktioner i Sverige. Vinges M&A-team arbetar tätt tillsammans med övriga specialister inom t.ex. arbetsrätt, immaterialrätt, IT-rätt, konkurrensrätt, miljörätt, fastighetsrätt och skatterätt, vilket gör att klienten kan vara trygg i att rätt expertis inom alla områden finns till förfogande.

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026