Uppdrag

Vinge företräder Lantmännen i bildandet av Sveriges största träpelletskoncern

6 februari 2014

Vinge har företrätt Lantmännen i samband med sammanslagning av Lantmännen Agroenergi och Neovas träpelletsverksamhet varigenom Sveriges största bolag inom träpellets skapas.
Det sammanslagna bolaget blir ett 50/50 ägt joint-venture mellan Lantmännen och Neova med en omsättning på över en miljard. Sammanslagningen omfattar Neovas förädlade fasta biobränsleverksamhet i Sverige, under vilken man använder varumärket Neova Pellets, samt Lantmännen Agroenergis verksamhet i Sverige och Lettland, under vilken man använder sig av varumärkena Agrol och Agroenergi. Efterfrågan för förädlade biobränsle väntas öka kraftigt i Europa inom de närmsta åren.

Sammanslagningen är villkorad av berörda konkurrensmyndigheters godkännande och andra sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinges M&A team bestod bl.a. av delägare Christina Kokko tillsammans med biträdande juristerna Johan Steen (projektledare), Malin Buch och Nicolina Kindblom. Delägare Marcus Glader och Grant McKelvey biträder med konkurrensrättslig rådgivning.

Om Lantmännen
Lantmännen är en av Nordens största koncerner inom lantbruk, maskin, energi och livsmedel med bl.a. varumärkena AXA, Kungsörnen, GoGreen, Hatting, Schulstad och Gooh. Lantmännen ägs av 33 500 svenska lantbrukare, har cirka 8 600 anställda, har närvaro i 22 länder och omsätter cirka 33 miljarder kronor. Lantmännen Energi är en av fyra divisioner i Lantmännen och Sveriges största bioenergiföretag, med verksamhet inom bioenergi och gröna industriprodukter.

Om Vinge
Vinge är Sveriges ledande affärsjuridiska fullservicebyrå med ett starkt fokus på M&A. Under 2013 var man bl.a. den byrå som, enligt det oberoende informationsverktyget Mergermarket, gjorde flest M&A transaktioner i Sverige. Vinges M&A-team arbetar tätt tillsammans med övriga specialister inom t.ex. arbetsrätt, immaterialrätt, IT-rätt, konkurrensrätt, miljörätt, fastighetsrätt och skatterätt, vilket gör att klienten kan vara trygg i att rätt expertis inom alla områden finns till förfogande.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026