Uppdrag

Vinge företräder Lantmännen i bildandet av Sveriges största träpelletskoncern

6 februari 2014

Vinge har företrätt Lantmännen i samband med sammanslagning av Lantmännen Agroenergi och Neovas träpelletsverksamhet varigenom Sveriges största bolag inom träpellets skapas.
Det sammanslagna bolaget blir ett 50/50 ägt joint-venture mellan Lantmännen och Neova med en omsättning på över en miljard. Sammanslagningen omfattar Neovas förädlade fasta biobränsleverksamhet i Sverige, under vilken man använder varumärket Neova Pellets, samt Lantmännen Agroenergis verksamhet i Sverige och Lettland, under vilken man använder sig av varumärkena Agrol och Agroenergi. Efterfrågan för förädlade biobränsle väntas öka kraftigt i Europa inom de närmsta åren.

Sammanslagningen är villkorad av berörda konkurrensmyndigheters godkännande och andra sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinges M&A team bestod bl.a. av delägare Christina Kokko tillsammans med biträdande juristerna Johan Steen (projektledare), Malin Buch och Nicolina Kindblom. Delägare Marcus Glader och Grant McKelvey biträder med konkurrensrättslig rådgivning.

Om Lantmännen
Lantmännen är en av Nordens största koncerner inom lantbruk, maskin, energi och livsmedel med bl.a. varumärkena AXA, Kungsörnen, GoGreen, Hatting, Schulstad och Gooh. Lantmännen ägs av 33 500 svenska lantbrukare, har cirka 8 600 anställda, har närvaro i 22 länder och omsätter cirka 33 miljarder kronor. Lantmännen Energi är en av fyra divisioner i Lantmännen och Sveriges största bioenergiföretag, med verksamhet inom bioenergi och gröna industriprodukter.

Om Vinge
Vinge är Sveriges ledande affärsjuridiska fullservicebyrå med ett starkt fokus på M&A. Under 2013 var man bl.a. den byrå som, enligt det oberoende informationsverktyget Mergermarket, gjorde flest M&A transaktioner i Sverige. Vinges M&A-team arbetar tätt tillsammans med övriga specialister inom t.ex. arbetsrätt, immaterialrätt, IT-rätt, konkurrensrätt, miljörätt, fastighetsrätt och skatterätt, vilket gör att klienten kan vara trygg i att rätt expertis inom alla områden finns till förfogande.

Relaterat

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av det norska dryckesbolaget Alpha Brands

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av 60 procent av aktierna i det norska dryckesbolaget Alpha Brands, till en initial kontant köpeskilling om 33 MNOK, med en eventuell tilläggsköpeskilling baserat på bolagets resultatutveckling.
9 februari 2026

Vinge företräder HAKI Safety AB (publ) i samband med förvärvet av Newbow Aerospace Limited

Newbow Aerospace är en brittisk marknadsledande tillverkare och leverantör av markstödsutrustning, Ground Support Equipment, GSE, som används till säkert och effektivt underhåll av flygplan.
9 februari 2026

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026