Uppdrag

Vinge företräder Länsförsäkringar Skånes Fastighets AB

19 december 2017

Vinge företräder Länsförsäkringar Skånes Fastighets AB vid dess förvärv av tre nya bostadskvarter och ett parkeringshus från Skanska.

Det kommer att bli cirka 300 hyresrätter samt ett parkeringshus med cirka 480 parkeringsplatser och 160 markparkeringar som ska uppföras i Limhamns Sjöstad, Malmö. Affärens fullgörande är villkorat av bygglov. Byggstart är planerat till det andra kvartalet 2018 och projektet väntas färdigställas i etapper.

Vinges team bestod av delägare Henrik Ossborn tillsammans med bland andra biträdande juristerna Jessica Salomonsson och Rebecka Maltenius och specialisten Mathias Lindquist.

Relaterat

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026