Uppdrag

Vinge företräder Länsförsäkringar Skånes Fastighets AB

19 december 2017

Vinge företräder Länsförsäkringar Skånes Fastighets AB vid dess förvärv av tre nya bostadskvarter och ett parkeringshus från Skanska.

Det kommer att bli cirka 300 hyresrätter samt ett parkeringshus med cirka 480 parkeringsplatser och 160 markparkeringar som ska uppföras i Limhamns Sjöstad, Malmö. Affärens fullgörande är villkorat av bygglov. Byggstart är planerat till det andra kvartalet 2018 och projektet väntas färdigställas i etapper.

Vinges team bestod av delägare Henrik Ossborn tillsammans med bland andra biträdande juristerna Jessica Salomonsson och Rebecka Maltenius och specialisten Mathias Lindquist.

Relaterat

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Bridgepoint med att tillsammans med Polaris förvärva ett majoritetsinnehav i PDSVISION, en global ledare inom digital engineering

PDSVISION, med huvudkontor i Stockholm, är verksamt i Nordamerika, Europa och Asien. Bolaget levererar integrerad programvara och tjänster som stödjer digital transformation inom produktutveckling och tillverkning, vilket hjälper kunder att förbättra produktiviteten och påskynda resan från koncept till produktion.
10 februari 2026