Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group vid förvärv av Precimeter

14 oktober 2014

Vinge företräder Lagercrantz Group AB i samband med förvärv av Precimeter Control AB. Precimeter Control är ett nischat företag som utvecklar och säljer lösningar baserade på laser- och induktionsteknik. Bolaget har sitt huvudkontor på Hönö utanför Göteborg, dotterbolag i Tyskland och USA samt säljkontor i Kina.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristen Filip Öhrner företräder Lagercrantz Group.

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026