Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group vid förvärv av Kondator.

28 april 2016

Vinge has advised Lagercrantz Group in connection with the acquisition of all shares in Kondator.

Vinge företräder Lagercrantz Group i samband med förvärv av samtliga aktier i Kondator. Kondator utvecklar och säljer tillbehör till kontorsarbetsplatser. Kunder utgörs främst av kontorsmöbeltillverkare, distributörer samt återförsäljare av kontorsmöbler med ergonomisk inriktning.

Vinges team bestod av delägare Johan Winnerblad tillsammans med biträdande juristen Filip Öhrner.

Relaterat

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026

Vinge biträder KGAL vid avyttringen av en nordisk vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen

Vinge har biträtt KGAL vid avyttringen av en nordisk landbaserad vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen.
14 oktober 2026

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026