Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group vid förvärv av Kondator.

28 april 2016

Vinge has advised Lagercrantz Group in connection with the acquisition of all shares in Kondator.

Vinge företräder Lagercrantz Group i samband med förvärv av samtliga aktier i Kondator. Kondator utvecklar och säljer tillbehör till kontorsarbetsplatser. Kunder utgörs främst av kontorsmöbeltillverkare, distributörer samt återförsäljare av kontorsmöbler med ergonomisk inriktning.

Vinges team bestod av delägare Johan Winnerblad tillsammans med biträdande juristen Filip Öhrner.

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026